Новости

Премія Green Awards Ukraine: чи стає український бізнес «зеленішим»?

   Оголошені переможці конкурсу ділових та соціальних «зелених» проектів. Екологи кажуть, премія засвідчила, як мало робиться в Україні для захисту довкілля.

   Організатори називають премію Green Awards Ukraine першим українським незалежним конкурсом, де оцінюють ділові та соціальні «зелені» проекти в Україні. «Для нас є честю назвати компанії та організації, які будують «зелену» економіку майбутнього уже сьогодні», – наголосила директор конкурсу Юлія Березовська. Екологи в своїх оцінках, однак, менш оптимістичні. Координатор з питань співпраці мережі «CEE Bankwatch Network» Олексій Пасюк сказав Deutsche Welle, що конкурс – демонстрація того, як мало робиться в Україні в галузі охорони природи.

   «Зелені» премії вручали в чотирнадцятьох номінаціях. Так, журі, у складі якого українські й міжнародні експерти, назвало найкращою «зеленою» програмою підприємства реконструкцію системи теплопостачання у Харкові, що її здійснили «Харківські теплові мережі». У категорії «Найкраща зелена інвестиція» переміг вітропарк «Новоазовський». Кращим проектом у сфері відновлювальної енергетики визнано кримську сонячну електростанцію «Охотникове», що її збудувала компанія Activ Solar, яку в українських ЗМІ пов'язують з міністром економічного розвитку і торгівлі Андрієм Клюєвим.

   Лише поодинокі «зелені» випадки

   Як каже Олексій Пасюк, з одного боку не хочеться критикувати номінантів й лауреатів і відбивати в них бажання знижувати негативний вплив промисловості на довкілля, водночас варто розуміти, що невеликі екологічні ініціативи великих компаній не роблять їх «зеленими». «Про яку соціальну відповідальність можна говорити щодо компаній, котрі ставлять ціль підвищення споживання вугілля електростанціями і відтермінування введення жорстких стандартів на викиди, незважаючи на зміну клімату й негативний вплив на здоров'я людей», – зауважує Пасюк.
Більшість проектів у промисловості й енергетиці, які взяли участь у конкурсі, є просто фінансово привабливими, адже ведуть до зниження споживання ресурсів, кажуть фахівці. А найвищий в Європі «зелений тариф» в Україні робить відновлювальну енергетику прибутковим бізнесом.

   Експерт Національного екологічного центру України Артур Денисенко погоджується, що проекти-лауреати – це швидше поодинокі випадки, винятки, які лише підтверджують, що в Україні практично не займаються екологізацією економіки. Серйозних екологічних проектів, які справді приносили б користь довкіллю та суспільству, за його словами, не вистачає. На думку Денисенка, світова тенденція, коли бізнес і суспільство приділяють велику увагу чистим технологіям та зеленому способу життя, не стала масовою в Україні. Найбільш активно, за словами Денисенка, популяризацією «зелених» ідей замймаються громадські організації, в бізнесі такі ініціативи є лише в представництвах міжнародних компаній, для яких це частина корпоративної культури.

   Премія як стимул розвитку

   Водночас один з членів журі конкурсу, директор брюссельського офісу німецької компанії TÜV Nord Йоганнес Берґ вважає, що премія може стимулювати розвиток «зеленого» ринку України: «Конкурс привертатиме ще більше уваги громадськості до екологічно чистих технологій в Україні, конкуренти матимуть можливість представити і порівняти свої проекти з іншими українськими прикладами».

   Березовська погоджується, що Україні до «зеленої економіки» в класичному розумінні дуже далеко. Втім, вона вважає, що перший конкурс Green Awards Ukraine має надихнути багатьох у майбутньому реалізовувати екологічні ініціативи. Разом з тим Березовська нарікає, що з боку мінекології України не побачили великого бажання долучитись, підтримати конкурс: «У міністра екології не знайшлося навіть п'яти хвилин виступити з вітальним словом, бодай на словах підтримати хоч не ділові,


а соціальні проекти».

   Як каже Денисенко, загалом з боку держави спостерігається нерозуміння того, що заходи з енергозбереження і екологізації дуже потрібні Україні. Експерт Національного екологічного центру України переконаний, що так можна вирішити чимало нагальних питань щодо розвитку економіки й технологій, зниження негативного впливу на довкілля та поліпшення соціального становища.

Leave a Comment